Zestawy solarne - czy wystarczą do zasilenia domku letniskowego
Zestawy solarne - czy wystarczą do zasilenia domku letniskowego
Kupując działkę bądź domek letniskowy często zapominamy, jak prąd elektryczny jest nam bardzo potrzebny. Już samo koszenie trawy może przysporzyć trudności, gdy mamy posiadamy tylko kosiarkę na prąd, nie wspominając o zwykłym zagotowaniu wody na herbatę w czajniku elektrycznym. W lato na działce czy w domku letniskowym spędzamy często też całe noce, dlatego potrzebne jest nam też odpowiednie oświetlenie. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na działkę to jeden z ekologicznych pomysłów na zasilenie urządzeń, prądem pozyskanym bezpośrednio ze słońca. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, aby uzyskać niższe koszty związane z użytkowaniem energii, ale przede wszystkim zyskać niezależność energetyczną od dostawców prądu i ciągle rosnących cen energii elektrycznej w dobie kryzysu energetycznego związanego między innymi z wojną toczącą się u naszych wschodnich sąsiadów.
Na czym polega zasada działania fotowoltaiki na domku letniskowym?
Działanie zestawu solarnego na domek letniskowy polega przede wszystkim na przekształceniu promieni słonecznych, wyłapywanych przez panele fotowoltaiczne w energię elektryczną, która dociera do naszych gniazdek. Jest to możliwe dzięki obecności półprzewodników w ogniwach fotowoltaicznych, które później energię w ten sposób pozyskaną, przekazują do inwertera, a ten przekształca tę energię w prąd elektryczny, który możemy wykorzystać do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych w naszym domu. Taką Instalacje off-grid montuje się w domkach jednorodzinnych, małych firmach czy instytucjach publicznych bez względów na sposób wykonania dachu. Fotowoltaika na działce rekreacyjnej może zostać zamontowana zarówno na dachu płaskim bądź na gruncie. Istnieje wiele rodzajów konstrukcji, na której montowane są panele, a montaż takiej instalacji off-grid jest prosty, szybki i przyjazny dla środowiska. Aby odpowiednio dobrać zestaw solarny na domek letniskowy trzeba przede wszystkim obliczyć całkowite zapotrzebowanie energię elektryczną. W tym celu przeważnie mnoży się minimalną moc sprzętów przez długość ich w pracy w ciągu 24h. Można tą wartość powiększyć o potencjalne urządzenia, które mogą ale nie muszą się znaleźć w naszym domku letniskowym. Gdy z założenia energia słoneczna ma być jedynym źródłem energii, wówczas najlepiej zamontować dwa moduły fotowoltaiczne o mocy około 300W. Takie dwa panele fotowoltaiczne powinny być wystarczające, aby zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną w naszym domku letniskowym czy na działce. Trzeba też pamiętać o dwóch akumulatorach (bateriach) oraz odpowiednio dobranym inwerterze, który będzie dobrze współpracował z panelami PV oraz akumulatorami. Podstawową rzeczą od której jednak należy zacząć, pod czas wyboru fotowoltaiki na działce rekreacyjnej należy zastanowić się nad wyborem paneli fotowoltaicznych. Na rynku są dwa rodzaje paneli – monokrystaliczne i polikrystaliczne. Moduły monokrystaliczne cechują się większą wydajnością ale też są droższe w porównaniu do paneli polikrystalicznych. Panele polikrystaliczne są mniej wydajne i mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych. Cechują się również mniejszą żywotnością. Przed dokonaniem wyboru paneli, inwertera czy akumulatorów warto zrobić własny research i porównać parametry poszczególnych elementów. W sklepach często są też gotowe zestawy off-grid tak jak w naszym sklepie internetowym PVSTAR, który mieści się w Krakowie, co stanowi doskonałe ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z fotowoltaiką.
Co zawierają zestawy solarne do domków letniskowych, które znajdują się w ofercie naszego sklepu internetowego PVSTAR
W ofercie naszego sklepu PVSTAR znajdują się gotowe zestawy solarne na domek letniskowy. W skład takiej fotowoltaiki na domek letniskowy wchodzą: panele fotowoltaiczne renomowanych producentów. Są to panele monokrystaliczne, które cechują się długą gwarancją produktową i gwarancją mocy. Większa wydajność i gwarancja produktowa to jeden z wielu czynników, którymi kierowaliśmy się przy wyborze paneli fotowoltaicznych. W każdym takim zestawie znajdzie się również specjalnie dobrany inwerter off-grid VOLT SINUS, którego budowa oparta jest na wydajnym transformatorze toroidalnym. W każdym zestawie off-grid w PVSTAR znajdzie się również akumulator – bateria DEEP CYCLE, które zostały zaprojektowane i skonstruowane w taki sposób, aby mógł ulegać głębokiemu rozładowaniu, zanim zacznie się proces ponownego ładowania. Płyty w bateriach typu Deep Cycle posiadają gęstszy materiał aktywny, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe na obciążenia powodowane głębokimi cyklami bez utraty masy aktywnej lub pojemności.Poszczególne elementy każdej fotowoltaiki do domku letniskowego są przygotowane w taki sposób, aby można było je samodzielnie złożyć. Nie trzeba też posiadać specjalistycznych narzędzi. Pamiętać należy o odpowiednim montażu według instrukcji producenta.
Gdzie najlepiej zamontować fotowoltaike na działce rekreacyjnej?
Fotowoltaike na domek letniskowy powinno montować się zawsze w kierunku południowym, pod kątem 35 stopni. Instalację off-grid powinno montować się w miejscu dobrze nasłonecznionym, z mała ilością cienia i innych przeszkód, które by zasłaniały i ograniczały ilość promieni słonecznych docierających do paneli fotowoltaicznych. Zestawy fotowoltaiczne off -grid można jak już wcześniej wspominaliśmy zamontować na każdym rodzaju dachu – blacha trapezowa, papa, gont czy blachodachówka. Fotowoltaike da się również przytwierdzić na powierzchni wykonanej z betonu – również na dachach płaskich. Zestawy takie można też montować bezpośrednio na gruncie, dzięki specjalnym konstrukcją na grunt.
Czy fotowoltaika dla domku letniskowego sprawdzi się przez cały rok?
Zestawy off-grid sprawdzą się przede wszystkim w czasie upalnego lata – pracują najwydajniej w okresie od marca do października, kiedy dni słoneczne przeważają nad dniami deszczowymi. W okresie zimowym, kiedy stopień nasłonecznienia nie jest optymalny, a stopień pokrycia chmurami za duży, baterie mogą okazać się niewystarczające. Pokrywa śnieżna, która zalega na panelach również w dużym stopniu ogranicza produkcję energii elektrycznej prosto ze Słońca. Przeważnie jednak w domkach letniskowych czy na działkach przebywamy głównie latem, więc takie rozwiązanie otrzymania energii elektrycznej wydaje się być satysfakcjonujące.
PVStar to firma, w której kładzie się nacisk przede wszystkim na jakość produktów i profesjonalność wykonywanych usług. Nasze zestawy fotowoltaiczne świetnie się sprawdzą zarówno w Twoim domku letniskowym, domu prywatnym, czy też w bloku. Zyskaj kontrolę nad rachunkami za prąd i dbaj o środowisko – postaw na innowacyjne rozwiązanie i skontaktuj się z PVStar już dzisiaj.