Falowniki i magazyny energii

( ilość produktów: 26 )

Falownik do fotowoltaiki (inwerter, przemiennik częstotliwości) to część systemu fotowoltaicznego, który umożliwia zmianę energii elektrycznej promieniowa słonecznego w energię elektryczną – w prąd przemienny, taki jak w gniazdku. Urządzenia te jest wykorzystywane również do monitorowania działania całej instalacji. Falownik do fotowoltaiki pełni też funkcje zabezpieczające.

Inwerter fotowoltaiczny – zasada działania

Zasada działania falowników fotowoltaicznych jest stosunkowo prosta. Moduły fotowoltaiczne, które znajdują się na dachach budynków, zbudowane są z małych grup półprzewodników, które pod wpływem działania promieniowania słonecznego uwalniają elektrony. Te uwolnione elektrony przemieszczają się w obwodzie elektrycznym, które przez panele fotowoltaiczne są zamieniane w prąd stały. Jednak, aby wyprodukowany prąd mógł być wykorzystywany w naszych domach, musi on przejść przez inwerter fotowoltaiczny, który zamieni prąd stały w prąd zmienny, wymagany do poprawnego zasilenia urządzeń elektrycznych w domu.

Falowniki do fotowoltaiki umożliwiają zmianę prądu stałego na prąd zmienny, który płynie w dwóch kierunkach – taki właśnie prąd zasila sieć energetyczną w Polsce.

Falowniki do fotowoltaiki – podział

Falowniki fotowoltaiczne można podzielić ze względu na typ instalacji. Pierwszym typem są inwertery łańcuchowe, w których jeden inwerter fotowoltaiczny przeznaczony jest na jedną instalację. Drugim typem jest inwerter łańcuchowy z optymalizatorami na każdy panel. Trzecim typem inwertera fotowoltaicznego są mikroinwertery – co oznacza, że każdy panel ma swój własny mały inwerter.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie inwertera fotowoltaicznego?

Wybór odpowiedniego inwertera to ważna sprawa, gdyż jego usterka oznacza przerwę w dostawie prądu. Ważne jest też, aby zwrócić uwagę na to, by możliwość jego serwisowania znajdowała się niedaleko miejsca instalacji.

Każdy inwerter powinien spełniać następujące normy i posiadać certyfikaty:

  • certyfikat zgodności z normą PN-EN 61000-3-2 i PN-EN 61000-3-3 (dla falowników o prądzie

  • certyfikat zgodności z normą PN-EN 50438

  • deklarację zgodności z dyrektywą 2014/35/UE (niskonapięciową)

  • deklarację zgodności z dyrektywą 2014/30/UE (kompatybilności elektromagnetycznej)

Jeżeli falownik fotowoltaicznych nie posiada powyższych certyfikatów, to znaczy, że nie zapewni nam on należytego bezpieczeństwa i w ogóle nie powinno się go brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze inwertera.

Inwertery fotowoltaiczne powinny cechować się wytrzymałością mechaniczną, która jest mierzona za pomocą klasy ochrony IP65 i testami organizowanymi przez PVEL. Większość inwerterów dostępnych na rynku fotowoltaicznym posiada IP65, dzięki czemu mogą być zamontowane na zewnątrz i odporne są na działanie wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych instalacji PV czy farm fotowoltaicznych, gdzie inwertery przeważnie montuje się na otwartej przestrzeni, bez zadaszenia.

Gwarancja to również bardzo ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze falowników do fotowoltaiki. Często odróżnienie dobrej gwarancji od złej może przysporzyć problemów, gdyż producenci często oferują możliwość przedłużenia standardowej gwarancji za dodatkową opłatą. Często zdarza się również, że falowniki do fotowoltaiki mają gwarancję różna w zależności od kraju, w którym są sprzedawane. Standardowa gwarancja inwertera solarnego wynosi 5 lat. Falowniki do fotowoltaiki z wyższej półki mają 10 letnią gwarancję producenta bez dodatkowych opłat w standardzie

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 24 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-17
wszystko ok
2023-06-07
Profesjonalne podejście do klienta, sprzedawca doradził i wszystko działa jak należy
pixel