Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przewody solarne

( ilość produktów: 13 )

Żadna instalacja fotowoltaiczna nie będzie działać prawidłowo bez odpowiedniego okablowania. Dość często okazuje się jednak, że nie wszyscy o tym wiedzą.

Kable do fotowoltaiki - często pomijany, ale ważny element instalacji

Zazwyczaj w czasie podejmowania decyzji o założeniu instalacji kierujemy się przede wszystkim tym, jakiej marki są panele fotowoltaiczne czy inwerter. Na kable do fotowoltaiki raczej nie zwracamy uwagi. Uważamy, że mogą być to tanie kable solarne o niskiej jakości. Jednak jest to błędne myślenie. Dlaczego?

Przewody solarne - wysoka jakość to gwarancja długoletniej pracy

Trzeba pamiętać, że kable solarne przede wszystkim powinny być odporne na warunki atmosferyczne takie jak mróz czy deszcz. Kable do fotowoltaiki powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które wytrzymują działanie zarówno wysokich jak i niskich temperatur. Jest to ważne, gdyż przewody solarne są przeważnie osłonięte, a ewentualna wymiana może wymagać zdemontowania paneli i ich ponownego założenia. Kable muszą być również odporne na wilgoć i promieniowanie UV. W miejscach nieosłoniętych przed Słońcem powinno je się dodatkowo zabezpieczyć za pomocą tak zwanych peszli czy rur osłonowych.

Jaki kabel do fotowoltaiki wybrać?

Kable solarne stosowane w fotowoltaice różnią się od przewodów stosowanych w naszych domach. Przede wszystkim mają większą średnicę, gdyż ich izolacja jest grubsza. Przewody solarne posiadają również ocynkowaną linkę miedzianą. Po stronie DC powinny być izolowane przy użyciu polietylenu usieciowanego (XLPE) lub gumy termoutwardzalnej bezhalogenowej (LSZH). Kable do instalacji fotowoltaicznej powinny spełniać wymagania testów wytrzymałości termicznej. Powinny być również dostosowane do pracy przy wysokich napięciach (do 1000 VDC). Duże znaczenie ma również odpowiednia elastyczność i mały promień gięcia przewodu, ponieważ jego układanie jest wówczas znacznie ułatwione.

Przewody solarne – przekrój żyły

Przewody solarne, jak już pisaliśmy wcześniej, nie są i nie powinny być w żadnym wypadku zwykłymi przewodami, które stosujemy w naszych domach. W przypadku kabli do fotowoltaiki należy wybrać takie, których maksymalna obciążalność prądowa jest większa niż maksymalna energia elektryczna płynąca w obwodzie. Spadek napięcia obwodu nie powinien być większy niż 1 % . W przypadku, gdy obwody posiadają kilkaset metrów długości można zastosować wyjątek, gdyż koszt przewodów byłby strasznie wysoki i zastosować spadek napięcia nawet do 3 %. Średnica przewodu solarnego zależy od długości obwodu, natężenia prądu, napięcia obwodu czy przewodności danego materiału.

Konektory MC4 – ważny element montażowy

Nie należy również zapomnieć o tym, że każde moduły, kable i obwody powinny być łączone za pomocą konektorów MC4. Ich zastosowanie sprawia, że nie musimy używać izolacji czy osłon, gdyż połączenie przy użyciu MC4 jest odporne na warunki atmosferyczne. Takie połączenia powinny być przymocowane odpowiednio do szyn za pomocą opasek zaciskowych tzw. tytyrytek, które są przystosowane do pracy na zewnątrz – nie ulegną zniszczeniu przez długi czas pod wpływem mrozu czy wysokich temperatur.

Należy również podkreślić, iż ułożenie kabli solarnych jest ważne dla bezpieczeństwa fotowoltaiki. Powinny być one tak zamontowane aby nie były narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ważny jest też maksymalny dopuszczalny naciąg. Warto też zabezpieczyć przewody przed przesunięciami i tarciem o inne elementy instalacji fotowoltaicznej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 18 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Profesjonalne podejście do klienta, sprzedawca doradził i wszystko działa jak należy
2022-03-08
Szybka dostawa, dobra cena.
pixel