Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przewody i akcesoria

( ilość produktów: 55 )

Budując własną instalację fotowoltaiczną – zawsze stajemy przed trudnym wyborem dotyczącym rodzaju przewodów do paneli fotowoltaicznych, które mają połączyć wszystkie elementy całej instalacji. Przewody do paneli fotowoltaicznych są obowiązkowym akcesorium całego zestawu fotowoltaicznego. Przewody PV to akcesoria, których nie można zabraknąć do łączenia poszczególnych elementów. Często zdarza się Warto wiedzieć jakie błędy można popełnić i na co zwrócić uwagę przy wyborze i łączeniu wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej w całość.

Przewody do paneli fotowoltaicznych – na co zwrócić uwagę

Przede wszystkim trzeba uwypuklić fakt, że cała instalacja fotowoltaiczna i ta stojąca na gruncie i ta zamontowana na dachu jest narażona na działanie zarówno niskiej temperatury jak i tej wysokiej, dlatego też wszystkie przewody do paneli fotowoltaicznych powinny być wykonane z materiałów, które odporne są zarówno na mróz jak i działanie promieniowania UV.

Przewody do instalacji fotowoltaicznych powinny być:

- wytrzymałe i elastyczne, ale odporne na promieniowanie UV  - można je układać, zachowując promień gięcia nie mniejszy niż pięciokrotność średnicy kabla. - na stałe powinny pracować w temperaturze od -40 st. C do 90 st. C, trzeba pamiętać, że temperatura samej żyły może wynosić do 120 st. C. - przewody powinny być wykonane w technologii bezhalogenowej (zgodnie z normami EN 50267 i  IEC 60754) i mają aprobatę TÜV Rheinland 2 PfG 1990/05.12 o numerze R60115689. - mogą posiadać dodatkową osłonę przed szkodnikami

Przewody do instalacji fotowoltaicznych – chemikalia

Trzeba pamięć, że w powietrzu występują różne zanieczyszczenia takie jak ozon, które mogą dostać się do niczym nieosłoniętych przewód i spowodować ich zniszczenie. W charakterystyce produktu warto więc sprawdzić czy przewody posiadają niezbędne certyfikaty, które gwarantują ochronę przed szkodliwym wpływem takich subtancji.

Przewody do instalacji fotowoltaicznych – podział:

Przewody do instalacji fotowoltaicznej można podzielić ze względu na grubość: -  4mm2 - 6 mm2 -  10 mm2. Można też je podzielić ze względu na funkcję, jaką pełnią. Przewody do instalacji fotowoltaicznej w kolorze czarnym i czerwonym służą do łączenia paneli z inwerterem. Z kolei przewody do instalacji fotowoltaicznej w kolorze żółto-zielonym wykorzystywane są głównie do połączeń między poszczególnymi elementami oraz w  środku w rozdzielnicach do połączeń między zabezpieczeniami.

Uszkodzenia przewód do instalacji fotowoltaicznej – zagrożenie

  Uszkodzenie przewodów instalacji fotowoltaicznej nie skutkuje tylko brakiem energii elektrycznej i tym samym brakiem prądu w gniazdkach. Często zdarza się, że prąd jest dalej produkowany pomimo wadliwego działania całej instalacji.  Takie uszkodzone przewody trzeba jak najszybciej wymienić, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia łuków elektrycznych, które mogą spowodować zapłon, a w konsekwencji pożar, a ten jeżeli nie został opanowany zbyt szybko spowoduje duże straty materialne – nie tylko w instalacji ale również całego domu. W związku z powyższym należy wybierać przewody wysokiej jakości, posiadające wszystkie niezbędne i wymagane prawem certyfikaty i gwarancję produktową, dzięki czemu mamy pewność, że cała instalacja fotowoltaiczna oraz poszczególne jej akcesoria będą działać poprawnie przez wiele lat. Niektóre przewody posiadają również dodatkowy oplot, który chroni przed przegryzieniem przez gryzonie. Wybierając odpowiednie przewody należy też pamiętać o wyborze odpowiednich akcesoriów łączących takich jak złącza, które zapewniają szczelność i trwałość połączeń między kablami.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 18 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Profesjonalne podejście do klienta, sprzedawca doradził i wszystko działa jak należy
2022-03-08
Szybka dostawa, dobra cena.
pixel