Uziemienie paneli fotowoltaicznych – dlaczego należy to robić?
Fotowoltaika sprzyja ochronie środowiska naturalnego i pozwala na uniezależnienie się od ciągle rosnących cen prądu. Prawidłowe zamontowane instalacje fotowoltaiczne są całkowicie bezpieczne. Można je zamontować zarówno na dachu, jak i na gruncie, w zależności od upodobań jej użytkowników. Powstaje więc pytanie – jeżeli fotowoltaika przewodzi prąd, a montowana jest na zewnątrz, to czy wymaga ona uziemienia?
Czy panele fotowoltaiczne muszą być uziemione?
Mikroinstalacje fotowoltaiczne cechują się bezpieczeństwem. Ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania czy powstania przepięć przy prawidłowym montażu fotowoltaiki jest bardzo niewielkie. Zawsze jednak warto dmuchać na zimne i doposażyć instalacje w odpowiednie uziemienie paneli fotowoltaicznych, czyli połączenie wyrównawcze modułów i falowników z ziemią o zerowym napięciu. Uziemienie fotowoltaiki nie jest wymagane żadnymi przepisami, ale zalecane jest dla każdego systemu, ponieważ zwiększa ono bezpieczeństwo jego pracy. Często zdarza się, że ubezpieczyciele nie ubezpieczą fotowoltaiki, jeżeli ta nie posiada uziemienia.
Po co wykonywać uziemienie paneli fotowoltaicznych?
Instalacje PV nie przyciągają piorunów, jednak warto mieć na uwadze, że zdarzają się wyjątki i nasze panele mogą być narażone na działanie czynników atmosferycznych, zupełnie jak w przypadku normalnej instalacji elektrycznej. Bezpośrednie uderzenie pioruna może spowodować pożar budynku, zniszczenia całej instalacji i urządzeń elektrycznych w pobliżu. W wyniku tego mogą ucierpieć również osoby, które w tym momencie znajdują się w budynku. Fala elektromagnetyczna, która pojawia się zaraz po uderzeniu, jest również bardzo niebezpieczna i przyczynia się do ogromnych zniszczeń. Uziemienie paneli PV zabezpiecza przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych.
Jak zrobić uziemienie fotowoltaiki?
Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo zrobić uziemienie fotowoltaiki. Do prawidłowego uziemienia stosuje się zbiór norm określających zasady ochrony odgromowej – PN-EN 62305. Uziemienie instalacji fotowoltaicznej powinno składać się z zewnętrznej instalacji uziemiającej, która będzie chronić przed bezpośrednią energią wynikającą z wyładowań – są to m.in. przewody oraz uziom. Istnieją również wewnętrzne instalacje uziemiające – składają się z połączeń wyrównawczych oraz odstępu izolacyjnego, które zapobiegają występowaniu iskrzenia w obiekcie. W przypadku budynku z uziemieniem zewnętrznym fotowoltaika powinna być montowana w odległości przynajmniej 0,5 m od niego. W ten sposób zapobiega się powstawaniu łuków elektrycznych i przeskoków iskrowym. Taka odległość jest również wymagana w przypadku instalacji z uziemieniem wewnętrznym. W sytuacji, gdy takich odległości z różnych powodów nie możemy zachować, należy załączyć odgromniki z ramą modułów za pomocą miedzianych połączeń wyrównawczych. Proces uziemienia można wykonać na kilka sposób. Jednym z nich jest połączenie konstrukcji wsporczej, ram modułów z punktem uziemiającym przy użyciu drutu miedzianego, co jest możliwe za pomocą specjalnych fabrycznie przygotowanych otworów w ramie modułów. Drugim dosyć popularnym sposobem uziemienia instalacji fotowoltaiki jest wykorzystanie specjalnych klem z pinami uziemiającymi. W ten sposób uziemione ramy modułów i elementy konstrukcji łączy się za pomocą szyny uziemiającej. Gdy już wykonamy uziemienia, należy sprawdzić, czy wszystkie jego elementy są połączone ze sobą we właściwy sposób, a przewody doprowadzone są do ziemi. Należy pamiętać, że do uziemiania powinno stosować się przewody o odpowiednich parametrach. Nie powinno się oszczędzać na listwach odgromowych i ogranicznikach przejść, ponieważ w tym przypadku jakość idzie w parze z ceną, co przekłada się na bezpieczeństwo zarówno budynku, jak i osób w nim przebywających. W budynkach, które nie mają własnej zewnętrznej instalacji odgromowej, konieczne jest wykonanie uziemienia wewnętrznego. Robi się to, wykorzystując otwory w ramach modułów fotowoltaicznych. Należy je użyć do połączenia modułów z przewodami uziemiającymi.
Nie ma jednego schematu uziemienia paneli fotowoltaicznych, jest on zależny umiejscowienia paneli PV.
· Uziemienie fotowoltaiki – grunt
Aby uziemić fotowoltaikę na gruncie, stosowane są zwody pionowe. Ich wysokość określa tzw. kąt osłonowy alfa, który wynika z przyjętego poziomu ochrony budynku.
· Uziemienie paneli fotowoltaicznych – dach
Instalacja odgromowa fotowoltaiki zamontowanej na dachu składa się ze zwodów poziomych, które są umieszczone wzdłuż górnej krawędzi dachu oraz na krawędziach bocznych. Takie uziemienie można uzupełnić o zwody pionowe. ·
Zasady wykonania uziemienia w instalacji fotowoltaiczne:
– przekrój przewodu uziemienia paneli fotowoltaicznych Normy dopuszczają uziemienie paneli fotowoltaicznych przekrojem przewodu co najmniej 16 mm kw.
- Wartość rezystencji uziemienia dla paneli fotowoltaicznych Rezystencja uziemiania dla modułów fotowoltaiki nie powinna przekraczać wartości 10 Ω.
Prawidłowe uziemienie paneli PV – to podstawa bezpieczeństwa
Jeżeli uziemienie zostało wykonane w sposób niewłaściwy – nie będzie spełniać swojej funkcji. Źle wykonane uziemienie może być tragiczne w skutkach, dlatego najlepiej poszukać firmy specjalizującej się w projektowaniu tego typu rozwiązań zgodnie z obowiązującymi przepisami. Czasem zdarza się, że posiadanie uziemiania instalacji fotowoltaicznej jest kluczowe do uzyskania ubezpieczenia dla całej instalacji.
Fotowoltaika uziemienie – sprawdź czy działa!
Zawsze pamiętaj o sprawdzeniu jakości wykonania używanych elementów uziemiania. Nie sugeruj się ceną. Wysoka jakość wykonania w wyższej cenie przekłada się na bezpieczeństwo energetyczne całego budynku, znajdującego się w nim sprzętu i przede wszystkim domowników. W ogólnym rozrachunku, zdecydowanie lepiej wybrać droższe elementy z dłuższą żywotnością, niż elementy z niższej półki, które będzie trzeba wymieniać po krótkim czasie. Dodatkowo zwróć uwagę na kwalifikację pracowników z firmy montującej uziemienie, a już na pewno nie rób tego na własną rękę. W ofercie sklepu PVSTAR możesz znaleźć dwa rodzaje uziemień w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą uziemień oraz elementów montażowych paneli fotowoltaicznych. Zamówienia wysyłamy w ciągu 24h od dokonania zakupu, więc jest szansa, że już następnego dnia będziesz mógł dokonać montażu uziemienia i tym samym zadbać o odpowiednią ochronę fotowoltaiki, budynku i przede wszystkim siebie.
Uziemienie fotowoltaiki to kluczowa kwestia, kiedy chodzi o bezpieczeństwo Twojego domu i instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też warto zaufać naszej firmie – PVStar to hurtownia fotowoltaiczna, która oferuje nie tylko sprawdzone i trwałe panele, ale także ich montaż oraz profesjonalne uziemienie. Dzięki naszym usługom, zyskasz maksymalne bezpieczeństwo i komfort użytkowania energetyki słonecznej. Zabezpiecz swoją instalację już dziś i skontaktuj się z hurtownią fotowoltaiczną PVStar.