Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne – które wybrać?

2023-04-26
Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne – które wybrać?

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Jakie są między nimi różnice i które wybrać?

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym elementem polskiego krajobrazu, zarówno miejskiego, jak i wiejskiego. Ich widok już przestał dziwić przechodniów. Pozwalają one na pozyskanie energii elektrycznej prosto ze słońca, co jest doskonałym rozwiązaniem w dobie wysokich kosztów pozyskania energii elektrycznej. Fotowoltaika sprzyja również ochronie środowiska i zmniejszeniu produkcji dwutlenku węgla, a co za tym idzie – przyczynia się do zmniejszenia efektu cieplarnianego. Dzięki licznym dotacjom na instalacje PV, montaż fotowoltaiki nie jest aż tak kosztownym przedsięwzięciem. Panele fotowoltaiczne to jeden z podstawowych elementów instalacji fotowoltaicznej. Większość osób decydujących się na montaż instalacji przeważnie nie ma odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak zbudowany jest moduł fotowoltaiczny oraz jakimi parametrami się charakteryzuje. Może to być zgubne w skutkach, ponieważ w przypadku, gdy odbiorca zamontuje sobie tańsze panele (niekoniecznie wysokiej jakości), mogą zacząć się psuć po szybkim czasie użytkowania.

Panele fotowoltaiczne można podzielić na dwie grupy. Są to panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Jakie są ich różnice?

Z raportu Instytutu Energii Odnawialnej „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021” wynika, że w naszym kraju zdecydowana większość, bo aż 98%, to instalacje wykorzystujące panele fotowoltaiczne monokrystaliczne. Ten rodzaj paneli ma większe walory estetyczne i większą wydajność pracy oraz nie wykazuje znacznego spadku mocy wraz ze wzrostem temperatury. Zadaniem zarówno modułów polikrystalicznych jak i monokrystalicznych jest przechwytywanie energii słonecznej, która później jest zmieniania w energię elektryczną. Oba ogniwa wykonane są z krzemu, który cechuje się wysoką wydajnością energetyczną, jest stosunkowo niedrogi i wyjątkowo wytrzymały. Do wytworzenia energii elektrycznej wykorzystuje się krzem w postaci krystalicznej. Główna różnica między tymi technologiami polega na krystalicznej czystości ogniw panelu. Ogniwa monokrystaliczne są wykonane z pojedynczego kryształu krzemu, podczas gdy ogniwa polikrystalicznych modeli są zrobione z kilku stopionych ze sobą fragmentów. Krystaliczna czystość ogniw monokrystalicznych paneli słonecznych jest zatem znacznie wyższa niż w przypadku ich polikrystalicznych odpowiedników.

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne – wydajność

Moduły monokrystaliczne są bardziej wydajne. Ich sprawność waha się na poziomie od 16% do 25%, natomiast w przypadku modułów polikrystalicznych jest to przedział w granicach 14-19%. W przypadku tej samej powierzchni, instalacje wykonane z modułów monokrystalicznych będą bardziej wydajne, co z kolei przekłada się na popularność – są one najczęściej wykorzystywanymi panelami w fotowoltaikach. Stosując instalacje z ogniwami monokrystalicznymi, możemy także zmniejszyć liczbę modułów w instalacji, ponieważ mają większą moc. Kolejną różnicą pomiędzy opisywanymi rodzajami paneli jest czas wytwarzania prądu. W przypadku modułów monokrystalicznych zaczyna się wcześniej i później kończy, a więc jest on dłuższy niż w przypadku paneli polikrystalicznych. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne sprawdzą się najlepiej na małych dachach. Mimo że są one droższe, to za ich montaż zapłacisz znacznie mniej. Ich mniejsza ilość  jest w stanie wyprodukować taką samą moc, jak w przypadku paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych. Są one bardziej efektywne nawet przy niedostatecznym nasłonecznieniu. Świetnie sobie radzą też w warunkach wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia – ich żywotność jest wtedy większa niż modułów fotowoltaicznych polikrystalicznych. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są wybierane przez użytkowników, którzy posiadają większą powierzchnię, a estetyka całej instalacji nie jest dla nich istotna. Panele polikrystaliczne często montuje się na dużych farmach solarnych, jednakże trzeba pamiętać, że nie zdadzą one egzaminu w miejscach o nadmiernym nasłonecznieniu.

Panele polimorficzne czy monokrystaliczne – żywotność i cena

Zarówno panele monokrystaliczne, jak i polimorficzne przeważnie są objęte taką samą gwarancją sprawności (nawet do 30 lat). Cena pojedynczego modułu fotowoltaicznego zależna jest od krystaliczności ogniwa. Moduły monokrystaliczne są zazwyczaj droższe od polimorficznych, ponieważ proces powstawania modułu monokrystalicznego jest bardziej skomplikowany, a dodatkowo jego wydajność jest znacznie większa. Jednocześnie należy pamiętać, że do wyprodukowania tej samej mocy trzeba wykorzystać mniej paneli monokrystalicznych niż paneli polikrystalicznych.

Kolor to jedna z cech, dzięki której można odróżnić panele monokrystaliczne od polimorficznych

Kolor oraz barwa paneli nie mają żadnego związku z ich sprawnością. Panele monokrystaliczne są zazwyczaj czarne, a pojedyncze ogniwa to małe ośmiokąty. Natomiast ogniwa polikrystaliczne są ciemnoniebieskie i kwadratowe.  Wielu użytkowników instalacji fotowoltaicznych często wybiera moduły monokrystaliczne ze względu na kolor. Czerń prezentuje się elegancko i lepiej współgra z kolorem dachu. Jeżeli zobaczymy na dachu instalacje w kolorze ciemnoniebieskim, prawie na pewno będzie to instalacja wykonana z paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na panele słoneczne monokrystaliczne i polikrystaliczne, przyczynimy się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną oraz do poprawy jakości naszego środowiska naturalnego. Decyzja dotycząca wyboru między panelami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi zależy od naszych preferencji, budżetu i wielu innych czynników. W dłuższej perspektywie bardziej opłacalny wydaje się wybór paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych.  Przy wyborze modułów fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę na producenta oraz gwarancję – im jest ona dłuższa, tym lepiej. Warto  też mieć na uwadze, że reklamacja modułu fotowoltaicznego, który nie ma siedziby na terenie naszego kraju jest bardzo długim procesem. Niskiej jakości monokryształy mogą być mniej wydajne od najlepszych paneli polikrystalicznych, dlatego dobrze jest zapoznać się z dokładną specyfikacją oraz opiniami ich użytkowników.

PVStar to hurtownia paneli fotowoltaicznych z dużym doświadczeniem na rynku. Nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, aby służyć naszym klientom pomocą i radą. W naszej ofercie znajdziesz solidne i trwałe panele, dzięki którym przyczynisz się do zmniejszenia rachunków w Twoim domu. W ofercie PVStar znajdziesz różne modele paneli oraz akcesoriów, które zostaną dopasowane do Twojego budżetu i indywidualnych potrzeb. Jeśli więc szukasz odpowiedniej hurtowni paneli fotowoltaicznych, skontaktuj się z PVStar i razem z nami zainwestuj w swoją przyszłość.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 22 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-04
Ok.
2022-07-28
To już mój trzeci zakup w sklepie PV star i pewnie jeszcze nie ostatni. Rozbudowuję moją instalację PV i dokupowałem panele.Tak jak mój pierwszy zakup paneli 16 szt. tak i drugi 7szt bardzo dobrze zabezpieczony do transportu , wzorowy kontakt. Fachowa wiedza ludzi którzy tam pracują. Uczciwa firma!
pixel