Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najczęstsze błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznych – jak ich uniknąć?

2023-02-12
Najczęstsze błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznych – jak ich uniknąć?

Najczęstsze błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznych – jak ich uniknąć?

 Fotowoltaika w ostatnich latach zyskała na popularności. Jednak żeby cieszyć się jak największą wydajnością zamontowanej instalacji PV, trzeba zamontować ją poprawnie. Wiele błędów wynika z braku doświadczenia pracowników montujących instalacje, bądź z oszczędności samych klientów na zabezpieczeniach lub panelach. 

Błędy instalacji fotowoltaicznych – projekt

Błędy instalacji fotowoltaicznej pojawiają się już na etapie projektu. Zdarza się, że pracownicy firm zajmujących się montażem paneli PV źle obliczą zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zbyt mała liczba paneli w stosunku do oszacowanego zapotrzebowania na energię również jest powszechnym zjawiskiem. Taka instalacja nie będzie działać poprawnie. Te błędy instalacji fotowoltaicznej można łatwo wyeliminować, wybierając firmy, które posiadają dobre opinie na rynku. Warto je sprawdzić w Internecie przed podjęciem ostatecznej decyzji. Firmy często chcą zarobić więcej, dlatego proponują większą ilość paneli w stosunku do zapotrzebowania energii. Nadwyżki prądu mogą być magazynowane w specjalnych akumulatorach, ale należy pamiętać, że są one magazynowane tylko przez jakiś czas.   Projektując instalację PV, zdarza się, że firmy lekceważą kwestie związane z zacienieniem instalacji. Przysłonięcie jej niewielkiej powierzchni może spowodować spadek sprawności całej fotowoltaiki nawet o 25%. Aby uniknąć takiego błędu instalacji fotowoltaicznej – zwłaszcza jeżeli tego zacienienia nie da się uniknąć – stosuje się specjalne inwertery, dzięki którym wydajność fotowoltaiki się zwiększa. Kolejnym błędem w czasie tworzenia projektu instalacji, a następnie podczas montażu, jest zamontowanie paneli pod złym kątem. Oczywiście czasem nie jest możliwe, żeby ustawić panele w taki sposób, aby pracowały one najbardziej wydajne, ale trzeba pamiętać, że największą sprawność mają one wtedy, gdy są ustawione pod kątem 35 stopni względem powierzchni ziemi. 

Aby nie popełnić błędów ze względu na nieprzestrzeganie zasad BHP, należy zwrócić uwagę czy:

·      zastosowane urządzenia posiadają wszystkie atesty i znaki jakości;

·      czy przewody są wykonane z wysokiej jakości materiałów;

·      czy inwerter został wybrany w odpowiedni sposób w stosunku do mocy energetycznej paneli.

Oszczędność

Klienci, chcąc zaoszczędzić na montażu instalacji fotowoltaicznych, często wybierają panele niskiej jakości, które tym samym cechują się niższą wydajnością energetyczną. Takie panele fotowoltaiczne charakteryzują się również niższą żywotnością, co w rezultacie powoduje, że trzeba je wymienić szybciej niż panele wykonane z wysokiej jakości elementów. Zaufanie firmie oferującej konkurencyjne ceny oraz tanie panele niższej jakości, może skutkować niesprawną instalacją PV już niedługo po jej zamontowaniu.  

Nieprawidłowy montaż

Jeżeli chodzi o sam montaż paneli fotowoltaicznych, to zdarza się szereg niedopatrzeń, zwłaszcza na dachach budynków. Jest wiele wytycznych i norm, które należy przestrzegać, umieszczając poszczególne elementy PV. Elementy konstrukcyjne powinny być zbudowane z materiałów odpornych na korozję. Panele PV nie powinny też wystawać poza linię dachu – w ten sposób nie zostaną od niego oderwane w czasie silnego wiatru. Zdarza się także, że osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia, montują konstrukcję krzywo. W ten sposób powstają mikrouszkodzenia, które mogą skutkować nadmiernym przegrzaniem się całej instalacji. Falownik powinien znaleźć się w odległości przynajmniej 80 cm od górnej krawędzi ściany oraz 50 cm w przypadku krawędzi bocznych oraz dolnych. Niestosowanie się do tej zasady może spowodować nie tylko uszkodzenie samego falownika, ale też przyczynić się nawet do jego wybuchu.   

Transport paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne powinny być transportowe w pozycji pionowej, dzięki temu ryzyko ich pęknięcia bądź powstania mikrouszkodzeń, wpływających później na ich wydajność energetyczną, jest ograniczona do minimum. Panele można też odebrać osobiście – wtedy sami czuwamy nad bezpieczeństwem ich transportu.   <h3>Brak systemów bezpieczeństwa</h3> Ze względu na oszczędność, klienci często decydują się montaż instalacji PV bez odpowiedniego zabezpieczenia. Właśnie dlatego w Polsce w ciągu roku zdarza się około 700 pożarów rocznie. Zdarza się, że jest to celowe działanie firm, które odłączają zabezpieczenia, gdyż informują one klientów o wszelkich nieprawidłowościach. W ten sposób nie są wzywani na ciągle serwisowanie zamontowanej przez nich fotowoltaiki. 

Jaka jest poprawna odległość falownika od paneli i odległość paneli od instalacji odgromowej?

Przyjmuje się, że odległość falownika od paneli powinna wynosić do 10 metrów. Należy pamiętać o zastosowaniu dodatkowego przewodu z zabezpieczeniami AC, a zarówno falownik, jak i moduły powinny mieć właściwy przekrój dopasowany do mocy instalacji. Odległość paneli od instalacji odgromowej jest również ważna. Przyjmuje się, że powinna zostać zachowana odległość 0,5 do 1m. Jeżeli nie jest to możliwe, wówczas odgromniki z ramą należy połączyć przy użyciu miedzianych połączeń wyrównawczych. 

Jaka jest poprawna odległość między panelami i o czym jeszcze należy pamiętać?

Decydując się na instalacje paneli fotowoltaicznych, trzeba pamiętać o tym, aby używać tylko i wyłącznie struktur i materiałów, które posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Warto też pamiętać, że odległość między panelami, która pozwala na ich rozszerzalność cieplną, wynosi 5 mm, Zaleca się jednak, aby odległość ta wynosiła 20 mm, dzięki czemu zarówno cyrkulacja powietrza, jak i wentylacja ulegną znacznej poprawie. Jest to bardzo ważne, gdyż zabezpiecza przed nadmiernym przegrzaniem całej instalacji. Podczas doboru położenia paneli należy pamiętać o konfiguracji diod bocznikujących, dzięki którym panele działają wydajniej w sytuacji nadmiernego zacienienia. Jeżeli rama panelu fotowoltaicznego i stelaża są wykonane z innych materiałów, istnieje ryzyko wystąpienia korozji. Aby temu zapobiec, warto umieścić między nimi taśmę neoprenową bądź specjalne podkładki PCW. Sam stelaż powinien posiadać wszelkie certyfikaty – w szczególności te potwierdzające odporność na wiatr i śnieg. 

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu samej instalacji fotowoltaicznej. W przypadku jej uszkodzenia bądź pożaru, wynikających z nieprawidłowego działania instalacji, wszystkie urządzenia w domu będą ubezpieczone i właściciele uzyskają odszkodowanie. Przy wybieraniu firmy, której zlecimy montaż instalacji, warto zwrócić uwagę, aby miała ona wykupione ubezpieczenie OC. W ten sposób w sytuacji, gdy ulegnie ona uszkodzeniu i dodatkowo spowoduje inne uszkodzenia, będziemy mogli ubiegać się odszkodowania od firmy, która zamontowana nam fotowoltaikę.   Pamiętając o tym wszystkim, zwiększamy szanse na posiadanie instalacji, która spełni nasze oczekiwania na energię elektryczną i zostanie zamontowana w sposób bezpieczny i optymalny.

 

PVStar to renomowana firma na rynku fotowoltaicznym, która specjalizuje się w sprzedaży oraz montażu paneli fotowoltaicznych. Nasze konstrukcje pod fotowoltaikę charakteryzują się najwyższą jakością i trwałością, przez co możesz mieć pewność, że będą służyć długie lata. Podążaj razem z nami drogą w kierunku ekologicznego stylu życia i już dziś wybierz odpowiednią konstrukcję pod fotowoltaikę. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z PVStar.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 21 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
Szybką wysyłka, super kontakt telefoniczny. Polecam
2022-08-30
Szybka realizacja zamówienia. Zgodnie z opisem, dostawa 3 dni. Dziekuję
pixel