Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Montaż konstrukcji - blachodachówka

2020-11-01
Montaż konstrukcji - blachodachówka

Odpowiednie nasłonecznienie

Jednym z czynników, który decyduje o sposobie montażu paneli fotowoltaicznych jest odpowiednie miejsce. W zależności od warunków nasłonecznia, wybieramy te które jest najlepsze. Zazwyczaj jest to dach, można też zamontować panele fotowoltaiczne bezpośrednio na gruncie.

Przeważnie jednak to dach jest najczęściej wybieranym miejscem montażu instalacji fotowoltaicznej. Są różne rodzaje dachów – na każdym instalacje fotowoltaiczną montuje się inaczej.

Montaż na blachodachówce

W Polsce najbardziej popularnym systemem dachów jest blachodachówka, która cechuje się dosyć niską ceną oraz estetycznym wyglądem.

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji z panelami fotowoltaicznymi na dachu w taki sposób, aby uzyski z instalacji pv były jak najlepsze, a stopień zacienienia paneli jak najmniejszy. Służą do tego specjalne programy.

Panele montuje się przeważnie jak najbliżej kalenicy bądź na południowej części dachu gdy montaż instalacji przebiega „wschód-zachód”.

System montażu na blachodachówce składa się ze śrub dwugwintowych, adaptera montażowego, szyny i łączników szyn oraz klem końcowych i środkowych. Nie należy też zapomnieć o odpowiednich śrubach i nakrętkach.

Sruby dwugwintowe

Jeżeli już mamy projekt instalacji, kolejnym krokiem jest wymierzenie miejsc, w których zostaną wkręcone śruby dwugwintowe. Potem kolejno wykonujemy rozwiercenia i wkręcamy śruby dwugwintowe. Taka śruba zawiera uszczelkę, która chroni dach przed przeciekaniem. Często też stosuje się silikon odporny na różne warunki pogodowe, w miejscach w których uszczelka nie jest w stanie się odpowiednio wyłożyć.

Następnie dokonujemy montażu adapterów i montaż szyn aluminiowych, do których będą przykręcane panele pv. Przed montażem szyn należy odpowiednio wypoziomować całą konstrukcję pv. Jeśli pominęlibyśmy ten krok – wówczas cała instalacja fotowoltaiczna mogłaby wyglądać mało estetycznie.

Klemy montażowe

Montaż paneli fotowoltaicznych dokonuje się przy użyciu uchwytów montażowych tzw. klem środkowych – pomiędzy 2 panelami oraz klemy końcowe, które są montowane na panelu znajdującym się na końcu w jednym rzędzie.

Przy wyborze klemy należy pamiętać, aby dostosować ich wielkość do wymiarów panela. Dodatkowo klemy dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru w zależności od koloru ramy samego panela. W naszej ofercie dostępne są klemy w kolorze czarnym jak i srebrnym.

Gdy już zamontujemy panele – wystarczy odpowiednio rozmieścić instalację elektryczną i poprowadzić trasy kablowe do inwertera.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 21 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Profesjonalne podejście do klienta, sprzedawca doradził i wszystko działa jak należy
2022-10-24
Szybką dostawą. Towar zgodnie z ofertą
pixel