Jak skutecznie magazynować energię z fotowoltaiki?
Jak skutecznie magazynować energię z fotowoltaiki?
Dzięki zastosowaniu modułów fotowoltaicznych możemy cieszyć się darmową energię elektryczną prosto ze Słońca. Zimą, fotowoltaika zazwyczaj nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii na nasze potrzeby. Latem mamy do czynienia z produkcją energii elektrycznej powyżej naszych potrzeb. Nadwyżki energii z fotowoltaiki można sprzedać do zakładu energetycznego i odebrać zimą bądź zmagazynować w specjalnych akumulatorach i wykorzystać zimą, gdy poziom produkcji energii elektrycznej jest dużo niższy.
Magazyn energii do fotowoltaiki – co raz bardziej popularny
Fotowoltaika cieszy się zarówno w Polsce jak i na świecie co raz większą popularnością, co związane jest z ogólnym proekologicznym trendem i kryzysem energetycznym związanym z wojną na terenie Ukrainy. Jednym ze sposób magazynowania energii, która została wyprodukowana latem, jest zastosowanie w ramach naszej instalacji fotowoltaicznej magazynów energii do fotowoltaiki, dzięki czemu będziemy posiadać rezerwy energii elektrycznej w zimnej porze roku, kiedy produkcja prądu spada.
Magazyn energii do fotowoltaiki – instalacja off-grid
Magazynowanie energii wyprodukowanej przez instalację PV odbywa się na 3 sposoby. W instalacjach on-grid podłączonych do sieci energetycznej – nasze nadwyżki są przekazywane do zakładu energetycznego. Jest to możliwe, dzięki licznikom dwukierunkowym, które dokonują pomiaru energii oddanej jak i pobranej. W kwietniu 2022 zmieniły się zasady rozliczania takiej wymiany prądu tzw. net metering dla nowych instalacji i nie jest to już tak opłacalne jak kiedyś. Nadwyżkę energii z fotowoltaiki sprzedajemy po cenach hurtowych, a gdy chcemy go odebrać musimy zapłacić cenę detaliczną, dlatego też bardziej opłaca się produkcja prądu na własne, bieżące potrzeby. W instalacjach on – grid nadwyżki wyprodukowanej energii można wykorzystać w maksymalny sposób na przykład schładzając mieszkanie klimatyzacją bądź podgrzewając wodę w godzinach porannych. Sieci energetyczne na skutek wzmożonego zużycia energii elektrycznej i powstania wielu instalacji fotowoltaicznych są często przeciążone. Wszystko to powoduje, iż konsumenci częściej decydują się na zamontowanie fotowoltaiki z magazynami energii, na które można dostać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Koszt całej instalacji razem z takim magazynem energii do fotowoltaiki nie jest więc taki duży, a w zamian otrzymujemy bezpieczeństwo energetyczne swojego domu. Magazynując energię elektryczną w akumulatorach PV, możemy przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania na dodatkowe linie energetyczne oraz zmniejszenia przeciążeń w sieciach energetycznych, do których podłączone są instalacje on-grid.
Domowy Magazyn Energii – zalety
Zastosowanie magazynu energii do fotowoltaiki, sprawia, że jest jeszcze ona bardziej opłacalna! Dzięki obecności domowych magazynów energii: - pozwalamy na magazynowanie energii z fotowoltaiki, którą wykorzystamy w okresie zmniejszonej produkcji - w maksymalny sposób wykorzystamy prąd z OZE - Jesteśmy jeszcze bardziej oszczędni i zapewniamy sobie bezpieczeństwo energetyczną i pełną niezależność od dostawców prądu - zabezpieczamy się przed przerwami w dostawie prądu
Magazyn energii do fotowoltaiki – dofinansowanie
Niestabilność sieci energetycznych oraz częste przeciążenia linii energetycznych w naszym kraju spowodowało, iż zwiększenie udziału magazynów energii w sektorze OZE jest niezbędne. Sieci energetyczne w Polsce nie są przystosowane do podłączenia dużej ilości instalacji PV, często niemodernizowane są też przez wiele lat. Władze w Polsce, chcąc zachęcić użytkowników do montowania instalacji fotowoltaicznych z domowym magazynem energii, wprowadziło specjalne dofinansowania dla klientów indywidualnych. Jednym z takich dofinansowań jest dobrze wszystkim znany program Mój Prąd 4.0. W jego ramach można otrzymać dotację w wysokości 4000 zł na samą instalację oraz dodatkowe 7500 zł na zakup i montaż magazynu energii. Można też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i w ten sposób obniżyć koszt całej instalacji. Sposobów na produkcję energii elektrycznej jest wiele. Magazynowanie energii z fotowoltaiki wydaje się być też stosunkowo łatwe – jej nadwyżki przesyłamy do zakładu energetycznego bądź gromadzimy je w domowych magazynach do fotowoltaiki. Wydaje się to być rozsądne podejście przy ciągle rosnących cenach prądu. Zyskujemy niezależność energetyczną naszego domu, a dostawy prądu są nam nie straszne, gdyż korzystamy z własnego magazynu energii.
Fotowoltaika z magazynem energii – zasada działania
W instalacjach PV typu off-grid falownik zamienia skumulowany w magazynach energii tzw. akumulatorach prąd stały na prąd przemienny. Aby utrzymać parametry napięciowo-prądowe na odpowiednim poziomie, akumulatory do fotowoltaiki łączy się w grupy szeregowo-równolegle. Ten zabieg umożliwia na wytworzenie mocy o wysokich parametrach sięgających nawet kilkadziesiąt megawatów. Przy odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej do swoich potrzeb energetycznych, użytkowników jest w stanie wyprodukować energię elektryczną bez dodatkowych opłat. Zastosowanie fotowoltaiki z magazynem energii sprawdzi się nie tylko tam, gdzie przerwy w dostawie prądu są dosyć częstym zjawiskiem, ale również w każdym miejscu na terenie całego kraju ze względu na fakt przeciążenia sieci energetycznej w Polsce. Do wad magazynów energii można zaliczyć ich względnie krótką żywotność – wynosi ona od 5 do 8 lat oraz czas ładowania się takiego domowego magazynu energii. Po tym czasie wystarczy zainwestować w nowy akumulator do magazynowania energii elektrycznej, nie ma potrzeby wymiany całej instalacji fotowoltaicznej.
Samochody elektryczne – sposób na odciążenie sieci energetycznych
Również samochody elektryczne mogą służyć do magazynowania nadwyżek energii w chwili, gdy ilość energii elektrycznej wyprodukowanej za pomocą instalacji PV znacznie przewyższa zapotrzebowanie na energię elektryczną. W ten sposób użytkownicy mogą odciążyć sieci energetyczne w naszym kraju. Dostawcy prądu elektrycznego mogą w zamian oferować takim użytkownikom pewne promocje w zakresie usług, które świadczą. W ofercie naszego sklepu PVSTAR w Krakowie znajdą Państwo ofertę gotowych instalacji typu off-grid z magazynem energii dostosowanym do mocy paneli fotowoltaicznych i inwertera. W naszych zestawach zastosowano Bateria DEEP CYCLE, wyprodukowane w oparciu o technologię VRLA i żel. Magazyny żelowe oferują najlepszą odporność na głębokie cykle rozładowania i cechują się stosunkowo długą żywotnością. Magazyny Deep Cycle cechują wyjątkowo niskimi wartościami samorozładowania, dzięki czemu nie ulegną głębokiemu rozładowania w sytuacji gdy nie są one ładowane przez dłuższy czas. Baterie Deep Cycle cechują się również wysokim stopniem szczelności, więc są całkowicie bezpieczne dla środowiska.
Fotowoltaika z magazynowaniem energii jest coraz częstszym wyborem wśród klientów. Aby zapewnić sobie bezpiecznie i solidne wykonanie instalacji, zapraszamy do kontaktu z PVStar. Nasza hurtownia fotowoltaiczna oferuje najwyższej instalacje typu grid-off, co pozwala na efektywne gromadzenie energii słonecznej. Pozwól sobie na innowacyjne rozwiązania i zaoszczędź na rachunkach za prąd. Zadbaj o bezpieczeństwo energetyczne swojego domu lub gospodarstwa i wybierz hurtownię fotowoltaiczną PVStar