Jak dobrać falownik do domowej fotowoltaiki?
Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów, odpowiednio dobranej konstrukcji w zależności od podłoża i innych elementów montażowych, takich jak klemy czy okablowanie. Jednak najważniejszym elementem fotowoltaiki obok modułów, bez których produkcja prądu nie byłaby możliwa, jest falownik, inaczej zwany inwerterem fotowoltaicznym. Jest on jednym z najważniejszych elementów systemu PV. To one odpowiadają za konwersję prądu stałego na prąd zmienny. Wybór falownika ma znaczący wpływ na produkcję energii elektrycznej oraz przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa całej instalacji PV.
Falownik PV – jak wygląda?
Większość falowników ma kształt małego pudełka o estetycznym wyglądzie. Producenci dokładają wszelkich starań, aby cechowały się nowoczesnym designem. Mogą być montowane w każdym pomieszczeniu oraz na zewnątrz. Zadaniem falownika jest nie tylko przemiana prądu stałego na prąd zmienny – gwarantuje on również odpowiednie zabezpieczenie funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej oraz kontrolowanie całego systemu poprzez wykrywanie wszelkich nieprawidłowości w trakcie jego pracy. Odpowiedni dobór falownika do instalacji PV wpływa na jej wydajność i bezpieczne działanie. Jednak jak dobrać falownik do paneli, aby pełnił swoją funkcję? Czy jaki rodzaj falownika do fotowoltaiki się sprawdzi? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.
Rodzaje falowników do fotowoltaiki
W zależności od rodzaju instalacji wyróżniamy falowniki:
· falowniki stringowe (zwane również szeregowymi) – łączą ze sobą wszystkie panele fotowoltaiczne i dostarczają energię do centralnego systemu. Sprawdzą się one w przypadku niewielkich instalacji (o mocy nieprzekraczającej 50 kW),
· mikroinwertery – podłącza się je do każdego modułu osobno.
Dzięki takiemu zabiegowi, problem związany z produkcją prądu przez moduły znajdujące się w strefie zacienienia, znika,
· falowniki hybrydowe – to urządzenia 2w1 przetwarzają produkowaną i magazynowaną energię elektryczną i sprawdzą się w przypadku instalacji powyżej 3,5 kW.
Instalacja off-grid czy on-grid – jaki falownik do fotowoltaiki?
Przy podjęciu decyzji, jak dobrać falownik do paneli, należy zastanowić się, czy jest nam potrzebny do instalacji on-grid, czy off-grid. Pierwszy typ jest podłączony do sieci elektroenergetycznej, drugi natomiast współpracuje z magazynem energii. Przykładem falowników fotowoltaicznych, które mogą współpracować z instalacjami on- i off-grid, to wcześniej wspomniane inwertery hybrydowe.
Falownik – marka
Wybierając falownik, dobrze jest poszukać opinii o producentach bądź popytać wśród znajomych. Jest wiele falowników nieznanych marek, które przyciągają niskimi kosztami, jednak należy jednak pamiętać, że zazwyczaj cena nie idzie z jakością. Falowniki takie mogą nie posiadać długiej gwarancji produktowej bądź nie spełniają wszystkich wymaganych prawem parametrów. Godnymi zaufania producentami falowników są na przykład: SMA, Sola Edge, Ef Ex.
Wyżej wymienieni producenci zapewniają długą gwarancję oraz profesjonalne wsparcie sprzedażowe, dzięki czemu w razie awarii serwisowanie falownika nie powinno stanowić problemu.
Wytrzymałość oraz klasa ochronności IP
Trzeba pamiętać, że falowniki często pracują w niesprzyjającym środowisku. Należy pod uwagę wziąć znaczne różnice temperatur, oddziaływanie wiatru oraz kontakt z wodą. W związku z tym falowniki powinny cechować się dużą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne, a ich klasa odporności powinna kształtować się przynajmniej na poziomie IP65.
Moc falownika a moc paneli
Zastanawiając się nad mocą falownika, należy pamiętać, że powinna być ona dobrana do wartości prądu stałego paneli fotowoltaicznych. Jaki falownik do instalacji 10 kW powinniśmy wybrać? Powinien mieć moc około 10 000 W. W tym przypadku współczynnik mocy falownika do mocy paneli wynosi 1. Warto pamiętać, że producenci fotowoltaiki i innych związanych z nią elementów, nie zalecają montowania instalacji o współczynniku wyższym niż 1,55. Przy próbie odpowiedzi na pytane, jaki falownik do instalacji 10 kW, należy również wziąć pod uwagę lokalizację montażu modułów, rodzaj paneli, a także ich orientację względem stron świata.
Dobór falownika do instalacji PV – o czym warto pamiętać?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:
· zakres i czas trwania gwarancji (im dłuższy, tym lepiej),
· certyfikaty – każdy falownik do fotowoltaiki powinien posiadać certyfikaty jakości i wytrzymałości,
· liczbę faz – falowniki jednofazowe (polecane przy małych instalacjach) oraz trójfazowe dodatkowo cechują się wyższym poziomem stabilności sieci i bardziej efektywnym wykorzystaniem całej instalacji, · bezawaryjność falownika do fotowoltaiki, która mierzona jest testami PVEL,
· poziom sprawność CEC – minimalny pożądany poziom sprawności falownika to 97%.
Nowoczesne inwertery pozwalają na bieżąco kontrolować pracę instalacji fotowoltaicznej za pomocą wyświetlacza LCD lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Stały monitoring dostarczy nam informacji o wydajności całego układu, dzięki czemu szybko wykryjemy wystąpienie nieprawidłowości. Nasza szybka reakcja i zgłoszenie sprawy instalatorowi może wydłużyć jej żywotność i zapobiec poważnej awarii. Jak już wspominaliśmy wcześniej – jakość nie zawsze idzie z ceną. Warto rozważyć kupno falownika fotowoltaicznego wyższej klasy, który zapewnia maksymalną efektywność działania systemu i sprawia, że jego działanie jest bezpieczne. Dodatkowo stały monitoring za pomocą aplikacji mobilnych czy też na wyświetlaczu LCD umożliwi nam odpowiednio szybką reakcję w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
Gdzie kupić falownik?
Falowniki do fotowoltaiki najlepiej kupować u autoryzowanych sprzedawców, którzy udzielają gwarancji, a ich doświadczony zespół ekspertów zapewni profesjonalne doradztwo techniczne. Jeżeli nie znasz się na fotowoltaice, możesz też zdać się na opinie i doświadczenie ekspertów, którzy na co dzień zajmują się montażem systemów fotowoltaicznych. Dobrze jest jednak sprawdzić opinie o danych falownikach w internecie, aby upewnić się, że kupujemy wysokiej jakości urządzenie, które będzie czuwać nad pracą całej instalacji fotowoltaicznej.