Fotowoltaika na balkonie - o czym pamiętać?

2023-01-15
Fotowoltaika na balkonie - o czym pamiętać?

 

Ciągle rosnące ceny prądu a co za tym idzie również rachunków na energię elektryczną, wpływają nie tylko na przedsiębiorców, ale dotykają również budżety domowe indywidualnych gospodarstw. Klienci indywidualni zaczęli szukać rozwiązań, które w znaczny sposób ograniczyłyby rachunki za energię elektryczną. Dodatkowo pojawiła się moda na bycie ekologicznym, dlatego ludzie szukają proekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie instalacja PV czy pompy ciepła. Popularność fotowoltaiki jest związana również z tym, iż część inwestycji może zostać pokryta dzięki programom z EU takich jak Mój Prąd, które w nowej formie umożliwiają otrzymanie dofinansowania na zakup i montaż magazynów energii oraz dopuszczają ubieganie się o zwrot poniesionych kosztów przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. W przypadku fotowoltaiki montowanej w domkach jednorodzinnych sytuacja jest prosta – można zamontować panele fotowoltaiczne na dachu lub na gruncie. Nie trzeba prosić o zgodę zarządców nieruchomości. Sami decydujemy czy instalacja będzie zamontowana na dachu, na gruncie, a może na balkonie. Jeżeli chodzi o mieszkańców bloków sprawa się trochę komplikuje. Można przykładowo zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie, ale by to zrobić trzeba otrzymać zgodę od pozostałych mieszkańców bloku bądź innej wielorodzinnej nieruchomości.  

Fotowoltaika na balkonie

  Fotowoltaika na balkonie staje się co raz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w Polsce, ale też na całym świecie. Montaż instalacji PV na balkonach nie różni się niczym od tej na dachu czy na farmach solarnych. Jest to przeważnie instalacja typu off-grid i nie jest ona podłączona do wspólnej sieci elektroenergetycznej. Wytwarza prąd tylko i wyłącznie na potrzeby jej właściciela.  

Fotowoltaika w bloku – formalności

  Balkon jest uważany za część nieruchomości wspólnej, dlatego przed rozpoczęciem montażu instalacji PV na balkonie należy otrzymać zgodę od wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni. W takim wniosku o zgodę na jej montaż, powinien znaleźć się przede wszystkim projekt instalacji, w którym powinna zostać zawarta analiza miejsca i warunków montażu, dobór i opis wybranych podzespołów oraz zabezpieczeń.  Takimi projektami zajmują się przeważnie firmy, które odpowiedzialne są za montaż fotowoltaiki na balkonie, ale można go też wykonać samodzielnie, zlecając go firmie zewnętrznej. Wówczas cena takiego projektu instalacji PV może wynieść ok. 1000 złotych.  Ze względu na małą powierzchnię balkonów, zazwyczaj montuje się na nich mikroinstalacje, które częściowo wystarczają na zaspokojenie energetycznych potrzeb jej użytkowników.

Panele słoneczne na balkonie – zalety i wady

Panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku można zamontować tylko po stronie balustrady. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy bloków z balkonem o ekspozycji południowej. Panele w ten sposób otrzymują dużo więcej światła niż panele zamontowane na balkonie o ekspozycji północnej. Produkują więc więcej prądu -ich wydajność jest większa. Należy sprawdzić plan zagospodarowania okolicy. Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej na balkonie należy sprawdzić czy balkon nie jest i nie będzie zacieniony przez inne budynki bądź nasadzone drzewa. Jednym z problemów związanym z montażem paneli słonecznych na balkonie może być brak zgody zarządcy balkonu na jej zamontowanie. Problemem może okazać się również zebranie podpisów większości mieszkańców. Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji konieczne jest zbadanie trwałości balustrady, która musi udźwignąć ciężar paneli PV. Jeden moduł słoneczny waży około 20 kg.

Fotowoltaika na balkonie jest dość kosztownym rozwiązaniem. Należy też pamiętać, że instalację należy czyścić i konserwować przynajmniej raz w roku, dzięki czemu panele fotowoltaiczne będą produkowały więcej energii elektrycznej. Panele słoneczne na balkonie są dużo prostsze w utrzymaniu ich czystości, niż moduły fotowoltaiczne zamontowane na dachu. Dostęp do nich jest łatwiejszy.

Do zalet paneli słonecznych na balkonie w bloku można zaliczyć przede wszystkim chociaż częściowe uniezależnienie się od energetycznych dostawców prądu. Panele fotowoltaiczne cechują się długą żywotnością – przeważnie otrzymują one 25- lat gwarancji produktowej i 15-lat gwarancji mocy.

Zamontowanie fotowoltaiki może również wpłynąć korzystnie na atrakcyjność nieruchomości, a w przyszłości może przyczynić się do wzrostu wartości jej samej w przypadku sprzedaży.

Czy fotowoltaika na balkonie w bloku to dobre rozwiązanie?

Do pokrycia zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną potrzebnych może być nawet 10 paneli słonecznych. Balkony w blokach zazwyczaj są małe, dlatego zamontowanie na nich 10 modułów fotowoltaicznych jest praktycznie niewykonalne. Wyliczono, że decydując się na instalacje paneli fotowoltaicznych na balkonie, możliwa jest oszczędność energii na poziomie 25%.  Po upływie określonego czasu, fotowoltaika w bloku przynosi czysty zysk. Przy wprowadzaniu podstawowych zasad wpływających na ograniczenie zużycia energii elektrycznej możemy znacząco obniżyć rachunki za prąd. Trzeba pamiętać, że fotowoltaika na balkon w bloku jest mniej wydajna od instalacji montowanych na całej powierzchni dachu. Przed zamontowaniem modułów na balkonie należy pamiętać, iż panele skierowane na południe zamontowane pod kątem 90 stopni, nie wykorzystują całej swojej wydajności. Kształtuje się ona na poziomie 71%. Jeżeli odchylimy je na zachód bądź bardziej na wschód ilość produkcji energii elektrycznej, będzie jeszcze mniejsza. Instalację typu off-grid można też wyposażyć w akumulatory energii, którą wyprodukowaliśmy w nadmiarze na przykład latem, dzięki czemu nawet w przypadku awarii bądź w przerwie w dostawach prądu, możemy czerpać energię z akumulatorów, a brakiem prądu z sieci energetycznej nie będziemy musieli się przejmować.  Ciekawym rozwiązaniem, które pojawiło się w związku ze zwiększoną popularnością fotowoltaiki na balkonie są gotowe balustrady z zespolonymi modułami, które jednocześnie zabezpieczają przed wypadnięciem i zostały wykonane zgodne ze wszystkimi wymaganymi przepisami. Panele słoneczne na balkonie dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach.

Dofinansowanie – fotowoltaika na balkonie

28 listopada rząd ogłosił, ze od 2023 również spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty będą mogły ubiegać się o zwrot kosztów inwestycji fotowoltaiki na balkonie w bloku w ramach programu Mój Prąd, co znacznie obniży koszt całej instalacji PV oraz wpłynie na jeszcze większą popularność fotowoltaiki w bloku. Dofinansowanie ma wynieść do 50% kosztów inwestycji w fotowoltaikę.

 

Nasza firma oferuje wysokiej jakości zestawy fotowoltaiczne, które świetnie się sprawdzą przy instalacji tradycyjnej – dachowej oraz gruntowej, a także tej rzadziej spotykanej – balkonowej. W zestawach fotowoltaicznych od PVStar znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy do montażu paneli, a ich doskonała jakość sprawi, że będziesz mógł cieszyć się darmową energią słoneczną przez wiele lat. Wybierz nasze zestawy fotowoltaiczne już dziś i zyskaj na niezależności energetycznej.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 22 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-08-30
Szybka realizacja zamówienia. Zgodnie z opisem, dostawa 3 dni. Dziekuję
2022-03-08
Szybka dostawa, dobra cena.
pixel