Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Fotowoltaika - montaż na gruncie

2020-11-11
Fotowoltaika - montaż na gruncie

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się co raz większą popularnością w Polsce między innymi na skutek programów dofinansowujących typu „Mój Prąd”. Często chcemy uniezależnić się od ciągle rosnących cen za energię elektryczną bądź chcemy być proekologiczni. Instalacje PV najczęściej montuje się na dachach budynków, ale co zrobić jeżeli nasz dach jest stary bądź zamontowanie paneli na nim nie będzie zbyt wydajne jeżeli chodzi o produkcję prądu? Często zdarza się, że powierzchnia dachu jest za mała  i nie wystarczająca na ilość paneli fotowoltaicznych, które są nam potrzebne do wytworzenia energii. Panele fotowoltaiczne można zamontować na gruncie w miejscu o wysokiej ekspozycji na słońce, dzięki czemu będzie można też zwiększyć ilość wyprodukowanej energii. Montaż paneli na gruncie składa się z dwóch etapów – pierwszy to budowa całej konstrukcji, a drugi etap to montaż paneli fotowoltaicznych oraz podpięcie urządzeń.

Na gruncie można zamontować zarówno panele jednostronne jak i dwustronne - typu glass-glass (bifacial), które potrafią produkować energię elektryczną z obu stron, dzięki czemu można otrzymać więcej energii elektrycznej przy stosunkowo małej powierzchni, którą te panele zajmują.  Warstwa dolna panela zbudowana jest tak samo jak warstwa górna, dzięki czemu pochłania promieniowanie odbite od ziemi.

Dzięki montażowi modułów fotowoltaicznych na gruncie, można zoptymalizować ustawienia modułów, tak aby ich możliwości produkcyjne wykorzystywać w jak największym stopniu. Przeważnie panele orientuje się na południe, dzięki czemu maja one większą wentylacje i nie przegrzewają się. Dostęp do samych paneli jest też łatwiejszy.

Konstrukcja dla montażu paneli fotowoltaicznych składa się ze stalowych podpór, których zadaniem jest podtrzymanie paneli pod odpowiednim kątem. Są one przeważnie wykonane ze stali ocynkowanej, która jest odporna na korozję i warunki atmosferyczne. Powłoki takiej podpory mogą być tez magnelitowe.

Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane pod kątem 40-45 stopni, dlatego trzeba też pod uwagę wziąć rodzaj gleby oraz ciężar i opór całej konstrukcji już z zamontowanymi panelami. Na przykład na piasku, konstrukcja by się po prostu zapadła.

Wybierając miejsce do montażu paneli PV na gruncie, trzeba też wziąć pod uwagę fakt, iz nie powinno to być miejsce zacienione – nawet czasowe zacienie może przyczynić się do zmniejszenia sprawności paneli fotowoltaicznych, co wiązać się może z ilością wytwarzanej energii, a więc wpłynęłoby na opłacalność całej inwestycji. Czasem problem zacienienia można wyeliminować poprzez zastosowanie optymalizatorów.

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 19 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
Szybką wysyłka, super kontakt telefoniczny. Polecam
2022-08-30
Szybka realizacja zamówienia. Zgodnie z opisem, dostawa 3 dni. Dziekuję
pixel