Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023 - Kto może z niego skorzystać?

2022-12-13
Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023 - Kto może z niego skorzystać?

Fotowoltaika to prężnie rozwijający się sektor gospodarki nie tylko w Polsce ale i na świecie. Ciągle rosnące ceny energii elektrycznej oraz niepewność dostaw jeżeli chodzi o gaz ziemny, wykorzystywany głównie do ogrzewania sprawia, iż Polacy zaczęli się żywo interesować montażem instalacji fotowoltaicznych w swoich domach. Dodatkowo instalacje fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska. Im ich więcej tym mniejsza ilość szkodliwych substancji pochodzących ze spalania paliw stałych dostarczana jest do środowiska. Fotowoltaika – będąca jednym z wielu źródeł energii elektrycznej, które są odnawialne, stała się również po prostu modna. Proekologiczne zachowania są w dzisiejszych czasach bardzo popularne.  Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki razem z magazynem energii uzależniamy się od dostawców prądu. Black- outy są nam niegroźne.

Fotowoltaika - Dofinansowanie w 2023 roku

Jest wiele sposobów na obniżenie kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznych. Można otrzymać częściowy zwrot kosztów w ramach ulgi termomodernizacyjnej.  Wiele firm ma możliwość skorzystania z niskooprocentowanych pożyczek. Kredyty te nie wymagają wkładu własnego, są niżej oprocentowane i gwarantują dużo szybszą decyzję kredytową. Konieczne jest jednak dokładne udokumentowanie inwestycji, co jednak nie powinno stanowić większego problemu. Im szybszy okres spłaty kredytu, tym szybciej cała inwestycja się zwróci. Ostatnio widać systematyczny wzrost zainteresowania pozyskaniem dofinansowania do fotowoltaiki 2023 na domowe instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii w ramach programu Mój Prąd. Wnioski o dotacje do fotowoltaiki można składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) od połowy kwietnia 2022 roku. Z dotacji udostępnionych w ramach programu Mój Prąd 4.0 mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych. Energię tą będą rozliczać w ramach net-billingu, który został wprowadzonego na początku trwania tego programu.  Jeśli wnioskodawca oprócz zainstalowania fotowoltaiki zdecyduje się również na montaż domowego magazynu energii elektrycznej, magazyn ciepła czy system zarządzania energią, łącznie może otrzymać nawet 20,5 tys. zł dotacji w ramach programu Mój Prąd. W Moim Prądzie 4.0 do podziału jest 350 mln zł. Do 20 października złożono w programie w sumie 14 813 wniosków. W tym 14 120 dotyczyło dotacji na instalacje fotowoltaiczne, a ponadto złożone do tamtego dnia wnioski uwzględniały wsparcie na: magazyny ciepła bez systemu zarządzania – 374 wnioski, magazyny ciepła z systemem zarządzania – 48 wniosków, magazyny energii bez systemu zarządzania – 130 wniosków, magazyny energii z systemem zarządzania – 113 wniosków, magazyny energii i ciepła bez systemu zarządzania – 17 wniosków, magazyny energii i ciepła z systemem zarządzania – 11 wniosków.

Czyste powietrze - Fotowoltaika dofinansowanie

Czyste Powietrze to ogólnopolski program wsparcia inwestycji OZE. Jego celem jest zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń do atmosfery poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła oraz zwiększenie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Czyste Powietrze obejmuje tylko budynki już istniejące.  Warto tu wspomnieć, iż jest to jedyny program, który umożliwia w sposób pośredni dofinansowanie fotowoltaiki oraz przy okazji umożliwia otrzymanie dofinansowania na ocieplenie domu czy wymianę okien w ramach poprawy efektywności energetycznej budynku. O dofinansowanie w ramach programu Fotowoltaika Czyste Powietrze mogą ubiegać się właściciele: jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lokalu mieszkaniowego (z osobną księgą wieczystą) wydzielonego w mieszkalnym budynku jednorodzinnym. minimalna moc dofinansowanej instalacji może wynieść 2 kW, a maksymalna nie może przekroczyć 10 kW (podobnie jest w przypadku programu Mój Prąd 4.0 lub 5.0) Beneficjenci, którzy zamontowali mikroinstalację fotowoltaiczną przed 1 kwietnia 2022 r. mogą skorzystać z dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze w wysokości od 5 tys. do 9 tys. zł. Nie trzeba też przechodzić na mniej korzystny system rozliczenia za energię elektryczną tzw. Net-billing.  Udział w programie „Czyste Powietrze” wyklucza korzystanie z innych programów takich jak Mój Prąd.

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023

W związku z dużym zainteresowaniem dofinansowaniem do fotowoltaiki 2023 w następnym roku pojawi się następca programu Mój Prąd 4.0- Mój Prąd 5.0.  Być może czas trwania programu 4.0. zostanie skrócony, a wnioski w ramach programu Mój Prąd 5.0. będą przyjmowane już pod koniec 2022 (około 15 grudnia). Oznacza to, że planowany do 22 grudnia 2022 roku nabór wniosków do programu Mój Prąd 4.0 najprawdopodobniej ulegnie skróceniu i zostanie zastąpiony przez nowe rozwiązania. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jedną z podstawowych zmian, jaką przyniesie Mój Prąd 5.0 będą wyższe dotacje na część inwestycji finansowanych w ramach programu. Zgodnie z zapowiedzią przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska: dotacja na instalację fotowoltaiczną dla klienta indywidualnego zostanie zwiększona do 6.000 zł. Obecnie maksymalne wsparcie autonomicznego systemu fotowoltaicznego wynosi 4.000 zł, natomiast systemu PV wyposażonego w urządzenia towarzyszące np. magazyn energii czy pompy ciepła – 5.000 zł. dofinansowanie do magazynów energii dla prosumentów indywidualnych wzrośnie do aż 15.000 zł! Obecnie maksymalna kwota jaką można uzyskać to 7.500 zł. Ciekawostką może być to, że na stronach społecznościowych Ministerstwa Środowiska i Klimatu pojawiła się informacja, ze beneficjenci programów Mój Prąd 4.0. również będą mogli skorzystać z dotacji w ramach programu Mój Prąd 5.0. Jednak szczegółów nie podano.

Dotacja Program Mój Prąd 5.0 2023 – szczegółowe, które znamy:

program będzie niezmiennie skierowany do osób fizycznych, które produkują energię elektryczną na własne potrzeby; uczestniczy programu muszą posiadać nową instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci; oc instalacji pv – 2 kW do 10 kW ; Jednocześnie utrzymane zostaną zasady, które pojawiły się w programie Mój Prąd 4.0 dotyczące dofinansowania magazynów energii czy pomp ciepła. Zwiększenie wysokości dofinansowania do fotowoltaiki 2023 w ramach programu  Mój Prąd 5.0 może sprawić, że zainteresowanie energią słoneczną wśród beneficjentów indywidualnych znów wzrośnie. Jednocześnie wyższe dofinansowanie jakie można otrzymać, pozwoli ożywić również i rynek magazynowania energii. Aktualne wsparcie w tym zakresie  jest niewątpliwie niewystarczające.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 19 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Profesjonalne podejście do klienta, sprzedawca doradził i wszystko działa jak należy
2022-10-24
Szybką dostawą. Towar zgodnie z ofertą
pixel