Dachówka fotowoltaiczna – co to takiego?

2021-01-10
Dachówka fotowoltaiczna – co to takiego?

Pierwsze wzmianki o dachówkach fotowoltaicznych tak zwanych Solar Roof pojawiły się w 2016 roku kiedy Elon Musk z Tesla zaoferował cztery warianty dachówek fotowoltaicznych - Textured Glass Tile, Slate Glass Tile, Tuscan Glass Tile oraz Smooth Glass Tile. Prezentował je jako długożywotne i cechujące się najwyższą sprawnością ogniw. Dokonano pierwszych testów na posiadłości CTO TESLI zamontowano jedne z pierwszych dachówek fotowoltaicznych. Wizualnych róznic między zwykła dachówką, a dachówką fotowoltaiczną nie ma.

Jaka jest róznica między panelami zamontowanymi w dachówce fotowoltaicznej a panelami zamontowanymi na specjalnej konstrukcji?

Po pierwsze dachówki zawierające powierzchnię fotowoltaiczną może mieć rozmiary dokładnie dopasowane do rozmiarów dachu. Oznacza to, że taka instalacja może produkować więcej energii elektrycznej niż panele na konstrukcji PV na powierzchni o tych samych wymiarach.

dachówka fotowoltaiczna

Dachówka solarna – budowa

 

Dachówka solarna składa się z trzech warstw. Pierwszą jest szkło hartowane. Później znajduje się kolorowa powłoka, a następnie właściwie ogniwo fotowoltaiczne. Działają one tak samo jak zwykłe moduły fotowoltaiczne – przekształcając energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jedna dachówka fotowoltaiczna to osobne ogniwo – zazwyczaj mniejszej wielkości niż panel fotowoltaiczny. Ich rozmiar jest zbliżony do standardowych wymiarów zwykłej dachówki i w zależności od wielkości dachu ich wielkość może się wahać od 30x17 cm do 2,6x1m).

Dachówki fotowoltaiczne od Tesli w 2016 roku nie mogły być łączone z innymi rodzajami dachówek. Jeśli nie chcieliśmy mieć całego dachu pokrytego dachówką PV, można było zastosować dachówki atrapy tej samej firmy, dzięki czemu cały dach wygląd estetycznie i schludnie.

Od tego czasu sporo się zmieniło na rynku fotowoltaiki – powstał jednolity system dachówek solarnych, dzięki czemu można je łączyć ze sobą dowolnie. Są one też zintegrowane z pokryciem dachowym, dzieki czemu można je zamontować na połaci.

 

Dachówki fotowoltaiczne zalety

 

W Polsce dachówki fotowoltaiczne nie cieszą się zbyt dużą popularnością. W naszym krajobrazie przeważają głównie instalacje fotowoltaiczne na konstrukcjach dachowych dostosowanych w zależności od pokrycia dachowego.

 Jedną z zalet dachówki fotowoltaicznej są walory estetyczne. Przede wszystkim dzięki zastosowaniu dachówki PV dach nie różni się niczym od normalnego dachu bez żadnej instalacji. Dachówka PV jest integralną częścią dachu i można ją zamontować na każdym dachu, gdyż nie ma żadnych konkretnych wymogów. Warto tu jednak zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu – jeżeli będzie on za mały wówczas dachówki mogą nie pracować z maksymalną mocą.

Dachówki PV są też lżejsze od dachówek np. ceramicznych, więc stanowią mniejsze obciążenie dla więźby dachowej.

Wadą technologii dachówki fotowoltaicznej jest jest cena, która co prawda z roku na rok spada. Każda dachówka jest pojedynczym ogniwem, które połączone są ze sobą przewodami do inwertera, więc w przypadku uszkodzenia jednej dachówki łączna moc energetyczna będzie mniejsza niż przy instalacji działającej poprawnie. Nie obędzie się bez serwisu, który nam taką dachówkę wymieni.

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 22 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-05
wygodnie można wybrać produkt , płatność błyskawiczna , szybka dostawa ok. doby wszystko ok.
2022-07-28
To już mój trzeci zakup w sklepie PV star i pewnie jeszcze nie ostatni. Rozbudowuję moją instalację PV i dokupowałem panele.Tak jak mój pierwszy zakup paneli 16 szt. tak i drugi 7szt bardzo dobrze zabezpieczony do transportu , wzorowy kontakt. Fachowa wiedza ludzi którzy tam pracują. Uczciwa firma!
pixel