Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dachówka ceramiczna - montaż paneli fotowoltaicznych

2020-11-15
Dachówka ceramiczna - montaż paneli fotowoltaicznych

Kolejnym typem dachów na których można zamontować panele fotowoltaiczne są dachy pokryte dachówką ceramiczną. Montaż paneli na dachu pokrytym dachówką ceramiczną składa się z dwóch etapów. Pierwszy to montaż konstrukcji, drugi to mocowanie paneli i podłączenie wszelkich urządzeń. W przypadku montażu paneli do dachu ceramicznego potrzebne są profile aluminiowe, łącznik profili, uchwyt montażowy oraz klemy środkowa i końcowa.

Montaż konstrukcji zaczynamy od zamocowania uchwytów dachówkowych, które należy zamocować do krokwi, po wcześniejszym podsunięciu dachówek pod wyższy rząd. Być może będzie istnieć potrzeba zdemontowania dachówki ceramicznej. Ich rozstaw zależy od wymiarów paneli. Zazwyczaj przyjmuje się, że ilość uchwytów zależna jest od ilości paneli – 1 panel = 4 uchwyty, 2 panele to 6 uchwyty i 3 panele to 8 uchwytów. W celu ponownego zamontowania dachówki należy je przypiłować tak, aby szczelnie nachodziły na wystający uchwyt

Uchwyty dachówkowe powinny być przykręcone za pomocą przynajmniej 4 wkrętów o wymiarach 6x40 mm w taki sposób aby część wsporcza leżała w zagłębieniu dachówki.Jeżeli zdarzy się sytuacja, która sprawia, że rozstaw krokwi dachu nie odpowiada wymaganemu rozstawowi, należy wykonać wzmocnienie pomiędzy krokwiami umożliwiające montaż uchwytu dachówkowego. Do tego celu stosuje się przeważnie wzmocnienie z łaty o przekroju min 40x60mm przykręcony do dwóch kątowników mocujących, które następnie zostają przykręcone do dwóch krokwi dachu. Górna krawędź tego wzmocnienia powinna odpowiadać tej samej wysokości co górna krawędź krokwi.

Do tak zamocowanych uchwytów należy następnie przykręcić profile szynowe. Gdy profile szynowe są zamontowane za pomocą uchwytów kątowych przykręcamy panele fotowoltaiczne.

Warto dodać, że wszystkie elementy, które maja bezpośredni kontakt z panele powinny być wykonane z aluminium aby nie dopuścić do powstania ogniw korozyjnych.

Uchwyty mocujące (klemy) moduły do profili aluminiowych mają odmienne rozwiązania w zalezności od budowy panelu. Panele bezramowe na przykład montujemy za pomocą klem z podkładkami, które chronią panele fotowoltaiczny przed uszkodzeniem. Z kolei standardowe panele pv mocujemy klemami bezpośrednio do szyny.

Na dachu pokrytym dachówką ceramiczną panele można montowa pionowo i poziomo. W przypadku montażu pionowego, wymagane są odmienne uchwyty hakowe z prostopadłym elementem montażowym.

Okablowanie zazwyczaj montujemy do przymocowanego panelu fotowoltaicznego. Przeważnie okablowanie montuje się po zamontowaniu wszystkich paneli fotowoltaicznych, jednak przy dużej liczbie paneli może być to problematyczne, dlatego sugeruje się zamontowanie okablowania po ukończeniu montażu poszczególnych ogniw.

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 19 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-08-30
Szybka realizacja zamówienia. Zgodnie z opisem, dostawa 3 dni. Dziekuję
2022-07-22
Szybko, sprawnie, profesjonalnie
pixel